IRL60S216
Infineon Technologies
Prodotto No:
IRL60S216
Pacchetto:
PG-TO263-3
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
MOSFET N-CH 60V 195A D2PAK
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 15330 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 255 nC @ 4.5 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.95mOhm @ 100A, 10V
Supplier Device Package PG-TO263-3
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Series HEXFET®, StrongIRFET™
Power Dissipation (Max) 375W (Tc)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 195A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V