PC740-2C-C1-12D
Picker Components
Prodotto No:
PC740-2C-C1-12D
Produttore:
Picker Components
Descrizione:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 40A 12V
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 206.9 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 58 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series -
Operate Time 25 ms
Mfr Picker Components
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9.6 VDC