VCD40-D24-D12
CUI Inc.
Producto No:
VCD40-D24-D12
Fabricante:
CUI Inc.
Descripción:
DC DC CONVERTER +/-12V 43W
Guía del usuario
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1.8A, 1.8A
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case 9-DIP Module
Efficiency 91%
Mfr CUI Inc.
Features OTP, OVP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency UL
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Series VCD40 (40W)
Power (Watts) 43 W