FED40-110S24W
P-DUKE Technology, Inc.
Prodotto No:
FED40-110S24W
Descrizione:
DC DC CONVERTER 24V 40W
Guida per l'utente
Voltage - Input (Max) 160V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1.666A
Voltage - Input (Min) 43V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 90%
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series FED40W (40W)
Power (Watts) 40 W